Náš příběh se píše od roku 1941
Přečtete si něco z bohaté historie mnichovického pozemního hokeje.
Pozemní hokej je s Mnichovicemi velmi úzce spjat a aby ne hraje se zde déle než 80 let a navíc Mnichovice v tomto sportu zaznamenaly velké úspěchy. Dodnes mnoho lidí ani neví, kde Mnichovice leží, ale ví, že se tu hraje pozemní hokej.
A jak to vše začalo? Možná to mnohé překvapí, ale vše začalo ledním hokejem.
Aby mohli hrát museli se registrovat u Středočeské župy a to si vynutilo i změnu názvů – Dolejšáci se přejmenovali na HC SK a Hořejšáci na LTC a tak se v Mnichovicích se zrodil regulérní lední hokej, dle všech pravidel. Lední hokej byl v Mnichovicích velmi populární – výsledky se pravidelně hlásily v kině a když se hrálo derby LTC – HC SK přišlo i 1000 diváků.
V roce 1943 se oba kluby spojily – nový klub nesl název HC SK Mnichovice – jejich hrací plochou byl přírodní led na koupališti v Potočinách. Byly pořízeny mantinely a umělé osvětlení.
Nevýhodou koupaliště v Potočinách byly omezené prostory hrací plochy, ale i skutečnost, že při oblevě se musely mantinely z ledu odstranit a pak znovu postavit. Po skončení sezóny se opět musely demontovat a uskladnit. Proto v letech 1961 až 1963 se postupně vybudovalo kluziště v prostoru za hřištěm kopané a pozemního hokeje s trvale postavenými vysokými mantinely, umělým osvětlením, elektrickou časomírou a rozhlasem.
Nastal „zlatý věk“ ledního hokeje v Mnichovicích, kdy se družstvo mužů postupně probojovalo až do krajských soutěží. Následovalo však období mírných zim, kdy bylo prakticky nemožné udržet vyhovující lední plochu a zajistit sehrání mistrovských soutěží. V letech 1974 a 1975 byla činnost oddílu již omezena, mistrovská utkání hrála již jen družstva dorostu a žáků a to na zimním stadionu ve Velkých Popovicích. Pro neúměrně zvyšující se náklady s pronájmem zimních stadiónů pro utkání a přípravu, které přesahovaly finanční možnosti oddílu, byla činnost ledního hokeje v roce 1976 ukončena.
A nyní již ke zrodu bandy (pozemního) hokeje v Mnichovicích. Problém ledního hokeje je v tom, že se dá hrát pouze v zimě, ale jak trénovat v létě? A tak vznikla myšlenka, že by se v létě mohl hrát pozemní hokej. Psal se rok 1941 a nikoho v té době nenapadlo, že právě tento sport brzy Mnichovice proslaví. Bandy hokej byl v té době velmi populární a hrál se na mnoha místech Čech a Moravy.
Pozemní hokej byl v Mnichovicích založen 17. 3. 1941. Prvními hráči byli: Karel Špringer, František Jírů, Miroslav Chvojka, Josef Cicvárek, Jaroslav Fiřt, Jaroslav Strejček a Jiří Zeman (brankář). Hráči si pořídili jasanové hole a gumové míčky a mohlo se začít hrát. Hned následující neděli se konal první zápas s Hostivaří. A ač Mnichovice neznaly pravidla a hokej hrály jen par dní zápas skončil remízou – což všem dodalo chuť v hokeji pokračovat a tak se přihlásili do nejnižší IV. třídy. Družstvo bylo posíleno o další hráče – Antonína Marečka, Miroslava Ondráčka a Antonína Jelena. Mnichovické družstvo IV. třídu vyhrálo a postoupilo do III. třídy. Mnichovice i nadále vyhrávaly co se dalo a tak v roce 1944 dosáhly divize, kterou muži v roce 1945 také vyhráli a postoupili do nejvyšší soutěže – celostátní ligy, kterou hrají dodnes.
Největší úspěchy družstva mužů:
- 3x první místo, titul Mistra republiky (1954, 1955, 1956)
- 3x druhé místo (1960, 1963, 1978)
- 8x třetí místo, naposledy v roce 1985
Ale vraťme se ještě do roku 1943 – ten byl velmi významný. 6. srpna došlo ke spojení obou klubů (HC SK a LTC) a vznikl HC SK Mnichovice. Klub začal používat městské barvy – zelenou a bílou a městský erb. Na podzim téhož roku začal i ženský pozemní hokej. V roce 1952 bylo ženské družstvo oficiálně zařazeno do mistrovské soutěže. Jejich největším úspěchem bylo získání 2. místa v lize v letech 1954 a 1956. Pro nedostatek hráček bylo ženské družstvo v roce 1958 odhlášeno ze soutěže. Několikrát byly snahy ženské družstvo obnovit, ale povedlo se to až po 31 letech v roce 1989.
Brzy vyvstala potřeba lepšího hřiště s osvětlením a tak v roce 1944 člen kopané a hokeje pan stavitel Havelka kreslí první plánky malého stadiónku pro všechny sporty. Plány se brzy začaly realizovat, ovšem vše si členové museli sami odpracovat.
Popularita bandy hokeje stále rostla a hlásili se i žáci, takže brzy vznikl i kvalitní dorost. Dorostenci se stali devětkrát krajskými či oblastními přeborníky a třikrát i mistry republiky (v letech 1951, 1959 a 1960). V letech 1996 a 1999 získali v celostátní lize druhé místo. Starší žáci, kromě několika vítězství v krajských soutěžím byli Mistry republiky v roce 1966, 1971 a 1997. Mladší žáci byli oblastními přeborníky v roce 1996.
V roce 1945 v nové soutěži pozemního hokeje – divize mužů poráží ve finále Jarov Beroun 14:1 a v Župním poháru s SSSC Říčany 5:2 a stali se tak vítězi obou soutěží.
Po válce vstupuje do popředí hokej o 11 hráčích tzv. land hokej – landka. Má jiná pravidla, hokejky i míčky a hraje se na hřišti fotbalových rozměrů – tento hokej se hraje mezinárodně a tak postupně vytlačuje původně velmi populární bandy hokej. Ještě nějakou dobu se hrají oba hokeje současně, ale v roce 1959 ČSTV soutěže v bandy hokeji zrušil a tím skončilo i hodně klubu.
V roce 1946 Mnichovice vyhrávají s Viktorií Žižkov a zajišťují si účast v lize. O rok později se o Mnichovicích se píše jako o překvapení ligy pozemního hokeje – skončily třetí za mistrem S. Podolí a HC Hostivař.
V roce 1949 došlo k reorganizaci ligy. V nařízené kvalifikaci Mnichovice vyhrávají a zůstávají v lize. Konečné umístění 4. místo. Kromě toho jsme zvítězili v Poháru ústředí pozemního hokeje a v 1. ročníku Memoriálu J. Zahradníka.
V roce 1951 se v Chomutově konalo první celostátní mistrovství mužů a dorostu (bandy) – Mnichovice se staly mistry ČSR v dorostu.
Rok 1956 byl nejúspěšnější rok v historii oddílu – muži potřetí získali titul Mistra republiky (landka), 2. místo (bandy), ženy získaly 2. místo v celostátní lize (landka) a 3. místo v oblastní soutěži (bandy) a dorost se umístil na 1. místě v oblastní soutěži.
Původní hřiště kopané umístěné podél Sportovní ulice bylo v letech 1959 – 1964 přebudováno na hřiště pro kopanou a pozemní hokej v dnešní podélné poloze podél potoka. Bylo vybudováno kluziště s mantinely (výška 90 cm), které později sloužilo i pro pozemní hokej – soutěže s menším počtem hráčů. Později byla postavena zděná kabina hokejového oddílu (1964 – 1966), kabiny byly v letech 1968 -1970 rozšířeny o garáže pro autobus a zasedací místnost.
V roce 1970 se konala oslava 30 let od založení oddílu. Vlastní oslavy oddílu (tehdy ještě i ledního hokeje) byly 12. 9. 1970 zúčastnilo se jich kolem 90 bývalých i současných členů oddílu.
V roce 1972 ukončil svou aktivní činnost zakládající člen Jaroslav Strejček, který v oddíle pracoval 32 let – byl jmenován Čestným předsedou oddílu.
Kromě letních mistrovských soutěží se naše družstva zúčastňují i soutěží v zimní formě pozemního hokeje – tzv. halovém hokeji. Největšího úspěchu dosáhli muži v roce 1970 a 1981 ziskem titulu Mistr republiky, roce 1999 získaly tento titul dorostenky.
V letech 1974 – 1979 proběhlo zatravnění hlavního hřiště – odvodnění drenážování celé hrací plochy, úprava povrchu, vybudování opěrného tarasu, části zábradlí, žlaby kolem hrací plochy na svod povrchové vody, oplocení celého areálu, osetí plochy a zařízení pro kropení travnaté plochy.
První utkání na travnatém hřišti v Mnichovicích se odehrálo 13. 10. 1979 – liga – Mnichovice – Bohemians Praha. Při této příležitosti byly hráčům předány bronzové medaile za 3. místo ligy 78/79 a pamětní poháry za dlouholetou hráčskou činnost Antonínu Santorclovi, J. Ondráčkovi a Jindřichu Škvorovi.
V roce 1981 se konala oslava 40 let pozemního hokeje v Mnichovicích. Uskutečnil se 1. ročník Memoriálu Antonína Santorcla. 5. 9. 1981 bylo sehráno na travnatém hřišti utkání mužů Mnichovice – reprezentační družstvo ČSSR s výsledkem 2:2.
27. 11. 1981 vyhlásil Klub fair play při čsl olympijského výboru rytíře sportu. Mezi vyznamenanými byl u hráč pozemního hokeje Sokola Mnichovice Václav Lacina. Který obdržel čestné uznání za příkladný sportovní čin.14. – 25. 5. 1983 se družstvo mužů zúčastnilo 31. ročníku mezinárodního turnaje v lázeňském městě La Manche v Le Touquet ve Francii. Turnaje se zúčastnilo 40 družstev ze 6ti zemí. Mnichovice skončili na 6. místě.
V roce 1984 se uskutečnil zájezd do lázní Ciechocinek v Polsku. Na turnaji bylo získáno 3. místo. Jednalo se o 100. mezinárodní utkání.
V roce 1985 se družstvo mužů zúčastnilo 2. ročníku Středomořského turnaje v Messině na Sicílii. Naše družstvo se umístilo na 2. místě.
V roce 1986 se družstvo mužů zúčastnilo turnaje v holandském Apeldoornu. Naše družstvo vyhrálo.
V roce 1989 byl v Mnichovicích obnoven ženský pozemní hokej a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat – v roce 1994 a 1995 získaly mladší dorostenky titul Mistryně republiky. Starší dorostenky dostaly stejný titul v roce 1996.
V roce 1999 bylo vystavěno hřiště s umělou trávou s celkovou investicí 2,5 milionů korun. Starší pískovaný trávník byl výhodně zakoupen v Holandsku. Hřiště bylo vystavěno na původním škvárovém hřišti. V souvislosti s budováním nového hříště byly zbourány hokejové kabiny. Hřiště bylo vybudováno jen díky Obci Mnichovice a dárců z řad firem i občanů – celkem jich bylo 220.
Po deseti letech původní hřiště s umělým povrchem již začalo dosluhovat a hrozilo, že Mnichovice by již nemohly hrát nejvyšší soutěž a tak se hledala možnost, jak zakoupit nový povrch. To se nakonec povedlo a tak v roce 2011 k 70. výročí pozemního hokeje v Mnichovicích dostává klub „nové“ hřiště. Slavnostní otevření nového hřiště se konalo 24. 9. 2011 bylo sehráno několik zápasů a účast diváků 300-400 nebude asi dlouho překonám. 25. 9. 2011 se konal turnaj přípravek a benjamínků. Mnichovický tým byl ze všech přihlášených družstev nejmladší (z osmi hráčů jen 2 chodili do školy, ostatní do školky) a ač to byl jejich první zápas bojovali statečně.
Vysokou kvalitu mnichovických hráčů dokazuje i zařazení do reprezentačních družstev republiky a kategorii dospělých.
Muži: Karel Špringer st., Ludvík Chvojka, Rudolf Springer, Josef Ondráček, Josef Hosnédl, Vladimír Novák, Antonín Santorcl, František Škvor, Jiří Kučera, Jiří Fridrich, Václav Lacina, Miroslav Kučera, Karel Špringer ml., Vladimír Santorcl.
Ženy: Vlasta Chramostová, Božena Neumannová, Jana Kloučková, Jana Špringerová, Radka Csajková, Lenka Veselá.
Z mnichovického oddílu byl i mezinárodní rozhodčí: Jan Doskočil a trenéři národních družstev Jaroslav Strejček, Antonín Mareček, Karel Špringer st. I ml., Petr Doležal.
Výstava 2022 – historie i současnost ve zkratce
K 80. (+1) výročí založení oddílu se v roce 2022 na mnichovickém náměstí konala výstava pod širým nebem. Pokud jste jí nestihli nebo si jí chcete jen připomenout, tak se na panely podívejte na našem webu. Najdete na nich průlet naší historií, čím v současnosti v klubu žijeme a také spoustu zajímavých fotografií.